Szczególną wagę przywiązuje do:

Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe

1) Wzrostu stopy życiowej śląskich rodzin

Wzrost nie musi się opierać na wzroście zasiłków socjalnych, na to Państwo nie ma pieniędzy. Podwyżki podatków i szukanie oszczędności pokazuje, że takich funduszy w najbliższej przyszłości nie będzie. Uważam, że możliwe są godziwe wynagrodzenia za godziwą i powszechnie dostępną pracę. Wieloletnie inwestycje mające na celu usprawnienie przemysłu dałyby szansę na zmniejszenie bezrobocia. Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych pozwoli w perspektywie na większą efektywność śląskiego przemysłu i firm z nim związanych w sposób bezpośredni i pośredni. Lepsze wyniki przedsiębiorstw to szansa na lepsze wynagrodzenia dla pracowników. Lepsze wynagrodzenia pracowników to wyższa stopa życiowa ich rodzin. Tutaj ten ciąg przyczynowo skutkowy się zaczyna, to wszystko jest możliwe, tylko jest jeden warunek-trzeba chcieć. My, mieszkańcy Górnego Śląska musimy uwierzyć, że to jest możliwe.

2) Nowoczesnego przemysłu, który jest szansą dla Śląska

Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe

Nowoczesny przemysł, to nie burzenie tego co stare i budowanie wszystkiego od nowa. Wszyscy wiemy, że odwracanie się od przeszłości-mówienie, że wszystko co było jest złe, nie prowadzi do niczego dobrego. Trzeba korzystać z tego, co już jest i jest dobre, równocześnie położyć nacisk na przyszłość, zmieniając to, co można zmienić na lepsze. Nie inaczej jest z przemysłem Górnego Śląska. Nie mam zamiaru się odwracać od tradycyjnych metod wydobywczych, jednakże nie dopuszczam do siebie sytuacji, w której i tak już szkalowani górnicy dalej musieliby się martwić o swój niepewny byt . Pragnę pokazać możliwości, jakie się przed nami rysują, w momencie postawienia na nowe technologie, poprzez m.in.:

- Nowe podejście do gospodarki wodami dołowymi z kopalń zlikwidowanych stosując nowoczesne technologie opierających się na nanofiltracji co umożliwi wprowadzenie do obiegów PWiK w Śląskich miastach kilkunastu tysięcy metrów sześciennych wody o jakości wyższej od obecnie rozprowadzanej w cenach znacznie niższych od obecnie obowiązujących, co zmniejszy wydatki mieszkańców i zmniejszy opłaty eksploatacyjne nieczynnych kopalń.

- Unowocześnianie bloków energetycznych z możliwością podniesienia sprawności z około 40% do około 50% zmniejszając przy tym niekorzystne oddziaływanie na środowisko . Wyzwania stojące przed sektorem energii są daleko większe od dotychczasowych prognoz . Przewiduje się zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną w okresie 2010r-2030r o 55%. Powinniśmy zrobić wszystko, aby województwo zyskało na tym fakcie, a nie straciło.

- Modernizowanie naszego górnictwa węglowego wprowadzając nowoczesny transport dołowy , układy klimatyzacji dołowej korzystanie z nowych rozwiązań naszych firm elektro-maszynowych których pozycja w świecie jest coraz wyższa, co jest w stanie przynieść wymierne efekty w krótkim czasie .

Musimy także wspomagać wszelkie działania zmierzające do zgazowania węgla surowego wydobytego i znajdującego się w pokładach.Dobra inwestycja ma to do siebie, że wymaga nakładów, a dopiero po pewnym czasie następuje zwrot poniesionych środków oraz wypracowanie dodatniego wyniku. Nakładem są środki na modernizację, nowe rozwiązania technologiczne. Zwrotem są m.in. wydobycie węgla na przynajmniej takim samym poziomie, w dużo bezpieczniejszych warunkach. Dodatnim wynikiem są nowe miejsca pracy dla ludzi z regionu Śląska.

3) Kierunkowego wykształcenia przyszłych kadr. Pozyskiwania środków unijnych na konkretne projekty celowe

Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe

Nowe technologie wymagają nowych specjalistów w różnych dziedzinach. Mam na myśli zarówno technicznych pracowników oraz inżynierów będących w stanie projektować i stanowić bazę wiedzy do realizacji nowych przedsięwzięć. Pracowników administracyjnych i ekonomistów, którzy będą potrafili pozyskać środki do realizacji nowych przedsięwzięć. Mam na myśli również starania o pozyskanie środków unijnych. Potrzebni są specjaliści w zakresie pozyskiwania i rozliczania projektów unijnych. Z tego względu niezbędna jest kooperacja przedsiębiorstw, organów samorządowych ze szkołami zawodowymi i uczelniami wyższymi w celu wykształcenia nowych kadr.

4) Wszechstronnej pomocy najbardziej potrzebującym obywatelom naszego regionu

Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe

Dobro najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego regionu zawsze musi być uwzględniane jako kluczowy punkt działań każdego samorządu. Największą korzyść może przynieść aktywizacja zawodowa mieszkańców Śląska, ograniczenie bezrobocia przez stworzenie nowych miejsc pracy przy realizacji nowych przedsięwzięć inwestycyjnych, przy równoczesnym utrzymaniu obecnych stanowisk. W tym momencie, grono osób najbardziej potrzebujących zawęży się. Dzięki temu, osoby te mogą dostać większe wsparcie, zakładając utrzymanie dotacji, zasiłków dla najbiedniejszych na dotychczasowym poziomie w skali województwa. Poszczególne osoby negatywnie doświadczone przez los w mniejszej ilości będą mogły dostać więcej, nie zmieniając ogólnej kwoty różnego rodzaju zapomóg. Należy także pamiętać o szkodach które wyrządziły mieszkańcom intensywne opady w roku bieżącym i latach poprzednich aby pomóc odbudować zaistniałe zniszczenia oraz zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości.

5) Wspierania wszelkich inicjatyw mających na celu promocję regionu. Kultywowania tradycji i wykorzystania specyfiki naszego regionu

Opis zdjęcia, a w nim ważne dla nas słowa kluczowe

Śląsk jest wyjątkowym regionem pod względem kulturowym, historycznym. Wpływy polskie, niemieckie i czeskie zmieniające się w czasie ukształtowały w nas swoistą odrębność. Należy tą wyjątkowość pielęgnować, wszelkie formy aktywności regionalnej mającej na celu podtrzymanie tradycji śląskiej muszą mieć wsparcie ze strony władz regionu. Nie są to przedsięwzięcia nastawione na zysk, stąd widzę tu szczególną rolę organów samorządowych. W dobie globalizacji nie widzę potrzeby odrywania administracyjnego Śląska od Polski, bo nie po to znosiliśmy granice w Unii Europejskiej, by je znów zamykać. Proponuję stworzenie bilansu ekonomicznego, na ile Śląsk służy Polsce a na ile Polska Śląskowi. Na tej podstawie opierać postulaty dofinansowania wieloletnich inwestycji w zakresie innowacyjnego przemysłu a także wspierać działania w rozszerzaniu stref ekonomicznych dla Śląska . Przypominam, że wszelkie projekty europejskie, w których widzę dużą szansę, wymagają również wkładu własnego do realizacji przedsięwzięcia. Gustaw Morcinek powiedział??bo chodzi mi o to, by przybliżyć Śląsk do Polski i Polskę do Śląska?? tak też jestem za zbliżeniem, mądrym zbliżeniem i uczuleniem Polski na trud ludzi tu pracujących, a zarazem wskazanie ogromnych możliwości jakie w regionie drzemią i korzyści, jakie z wykorzystania tych możliwości odnieść może cała Polska.

"...znając śląskie realia, trud ludzi pracujących, ogromny potencjał drzemiący w mieszkańcach, uważam, że można pójść drogą rozwoju, zwiększania inwestycji, na które zasługujemy. Tak, uważam, że Śląsk zasługuje na więcej..."

Andrzej Bielecki

Lista nr 2 poz. nr 2